دامنه چیست؟

دامنه چیست؟ چگونه کار می کند؟ اینها سوالاتی است که افراد تازه کار در طراحی سایت می پرسند. شما برای راه اندازی سایت به دامنه نیاز دارید. بسیاری از افراد مبتدی در طراحی سایت در هنگام برخورد با کلمات تکنیکی چون دامنه و هاست دچار سردرگمی می شوند. این مطلب یک راهنمای خوب برای افراد مبتدی است و به شما کمک می کند علاوه بر آشنایی با مفهوم دامنه بتوانید یک اسم دامنه خوب برای سایت خود انتخاب کنید.

دامنه چیست؟

دامنه، دامین یا دومین (domain) آدرس سایت شما است، که افراد برای بازدید از سایت آن را در نوار URL تایپ می کنند. در واقع اگر سایت شما خانه بود، نام دامنه آدرس خانه شماست. اگر توصیح دقیق تری بخواهید، باید بگوییم اینترنت یک شبکه گسترده از کامپیوتر هایی است که توسط کابل به یکدیگر متصل شده اند و با یکدیگر می توانند ارتباط برقرار کنند. برای شناسایی هر کامپیوتر در این شبکه یک آدرس IP به آن اختصاص داده می شود، IP یک سری از اعداد است، برای مثال ۶۶.۲۴۹.۶۶.۱ یک IP است. همانطور که می بینید به خاطر سپردن یک رشته عدد کار آسانی نیست، همین بود که نام دامنه برای حل این مشکل ابداع شد. برای ورود به یک وب سایت نیاز به وارد کردن یک رشته اعداد طولانی در مرورگر نیست و کافی است دامنه آن را وارد کنید. … نام یک دامنه است.

اجزای دامنه؛ نام دامنه و پسوند

هر دامنه از دو بخش تشکیل می شود، بخش اول نام دامنه و بخش دوم پسوند است، مجموع این دو بخش آدرس سایت شما خواهد بود.

نام دامنه: نام دامنه یک اسم منحصر به فرد است، که معرف سایت شماست و باید به گونه ای انتخاب شود که به راحتی در ذهن مخاطبان شما باقی بماند.

پسوند دامنه:  پسوندهای زیادی وجود دارند که متناسب با نوع سایت خود می توانید یکی از آنها را انتخاب کنید. برای مثال IR مخصوص وب سایت های ایرانی، ME برای سایت های شخصی و COM یک دامنه جهانی است. حتی اخیرا پسوندهای دامنه متناسب با نوع کسب و کار ایجاد شده اند، برای مثال  photography پسوندی است که عکاسان می توانند برای سایت خود استفاده کنند.

انواع پسوندهای دامنه

انواع مختلفی از پسوند دامنه وجود دارد، که متناسب به نوع کسب و کارتان و محدوده جغرافیایی فعالیتتان می توانید یکی از آن ها را انتخاب کنید.

پسوندهای عمومی: شما بدون هیچ محدودیتی می توانید این دامین را ثبت کنید و هرکسی می تواند این دامین ها را رجیستر کند. معروفترین پسوندهای عمومی عبارتند از:

com. (مخفف commercials) مناسب برای فعالیت های تجاری

net.  (مخفف network) برای شبکه

org.  (مخفف organization) برای سازمان ها

پسوند های دامنه ملی

هر کشوری یک پسوند برای خود دارد که معمولا به صورت دو حرفی است. پسوند ir. پسوند ملی ایران، پسوند co. برای کشور کلمبیا و پسوند tv. برای کشور تووالو است. برای مشخص شدن نوع کسب و کار سایت می توانید از پسوندهای ملی اختصاصی تر استفاده کنید. پس برای یک وب سایت فروشگاهی هم می توانید از دامنه ir.  استفاده کنید هم از دامنه  com. اما باید بدانید دامنه ir.  تحریم است و اگر بخواهید در آینده از تبلغات گوگول ادوردز استفاده کنید، قادر به انجام اینکار نخواهید بود.

نحوه ثبت دامین

دامنه هر سایت کاملا منحصر به فرد است، قبل از خرید دامنه باید یک اسم مناسب برای سایت خود انتخاب کنید و پس از ورود به سایتی که قصد خرید دامنه از آن را دارید، دامنه انتخابی را بررسی کنید. اگر این نام تکراری است باید به دنبال نام جدید برای دامنه بگردید.

چند نکته برای انتخاب دامنه مناسب

  • مطمئن شوید که نام انتخابی شما مشابه با یک برند معروف نباشد، بی توجهی به این موضوع سئو سایت شما را  دچار مشکل می کند و یا حتی به دلیل مسائل برندینگ احتمال توقیف دامنه شما وجود دارد.
  • هرچه نام دامنه کوتاه تر باشد، به خاطر سپاری آن هم آسانتر می شود.
  • فیلد کاری خود را در نام دامنه بگنجانید، برای مثال اگر سایت شما در زمینه فروش فرش فعالیت دارد می توانید در نام آن از farsh یا carpet استفاده کنید.
  • در حد امکان از فاصله و اعداد در نام سایت استفاده نکنید.

توجه :

نکته ی مهمی که باید توجه کنید برای سفارش طراحی سایت، مطمن شوید که حتما دامنه به نام خود شما ثبت شده باشد و اگر خودتان قصد خرید دامنه دارید از وب سایت معتبری خرید کنید. یکی از سایت های معتبری که آتریس وب برای خرید هاست و دامنه به شما پیشنهاد می کند psdhost.ir هست.

, , , , ,
Share:

Leave a پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *